Vaiko teisių apsaugos kontrolierė atliko tyrimą dėl socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo socialinės rizikos šeimoms problemų bei įtakos vaiko teisių apsaugos užtikrinimui
Pagal statistinius duomenis, 2011 m. pabaigoje Lietuvoje buvo 10 608 socialinės rizikos šeimos, jose augo 22 073 nepilnamečiai vaikai. Nepaisant jau keletą metų skelbiamo socialinės rizikos šeimų skaičiaus mažėjimo, socialinės rizikos šeimų ir jose augančių nepilnamečių vaikų skaičiai išlieka neraminantys.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė, remdamasi skundų bei kontrolieriaus iniciatyva atliekamų tyrimų identifikuotais vaiko teisių pažeidimais, jų priežasčių analize, susitikimų su savivaldybių atstovais gaunama informacija apie šeimoms ir vaikams teikiamas socialines paslaugas, vaikų globos institucijų atstovų teikiama informacija apie į šias institucijas atvykstančių vaikų socialinį apleistumą, iškėlė abejones dėl šeimoms ir vaikams teikiamų socialinių paslaugų prieinamumo, paslaugų gavėjų realių poreikių atitikimo, paslaugų tinkamo organizavimo bei efektyvumo suteikiant realią pagalbą šeimoms bei vaikams, siekiant sumažinti šeimų patekimą į socialinę riziką bei išvengti vaikų paėmimo iš šeimos bei globos (rūpybos) nustatymo.
Tyrimo metu buvo nagrinėjami savivaldybių pateikti duomenys apie savivaldybėse sukurtą socialinių paslaugų socialinės rizikos šeimoms bei jose augantiems vaikams infrastruktūrą, teikiamų paslaugų poreikio nustatymą bei kokybės ir efektyvumo vertinimą, savivaldybėse teikiamas dominuojančias socialines paslaugas, teikiamas socialines paslaugas šeimoms, kurių vaikams yra nustatyta laikinoji (globa) rūpyba, prevencinį socialinį darbą su probleminėmis šeimomis.
Apibendrinus savivaldybių pateiktus duomenis buvo nustatyta, jog socialinės rizikos šeimoms teikiamų socialinių paslaugų infrastruktūra daugelyje savivaldybių yra išvystyta nepakankamai, paslaugų šeimoms trūksta, paslaugų poreikis šeimoms, manytina, neretai nustatomas ne atsižvelgiant į šeimų poreikius, tačiau į savivaldybėje galimas teikti socialines paslaugas, trūksta teikiamų socialinės priežiūros paslaugų: psichosocialinės pagalbos, intensyvių krizės įveikimo paslaugų. Tyrimo metu paaiškėjo, jog daugelyje savivaldybių nuo 2007 m. pradėję dirbti socialiniai darbuotojai darbui su socialinės rizikos šeimomis išlieka pagrindiniais socialinių paslaugų teikėjais savivaldybėse, nepaisant to, jog neretai jie dėl netolygiai paskirstyto darbo krūvio neturi realių galimybių suteikti šeimoms ir vaikams savalaikes ir kokybiškas paslaugas, tuomet apsiribojama fragmentišku, formaliu socialinių paslaugų teikimu. Nepaisant to, jog daugelyje savivaldybių yra įkurta nemažai dienos centrų, daugeliu atvejų jų yra nepakankamai ir jie yra sunkiai prieinami kaimiškosiose teritorijose gyvenantiems vaikams.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė pažymėjo, jog šiuo metu nėra sukurta tinkama ir vieninga socialinių paslaugų efektyvumo ir kokybės vertinimo sistema, nenustatyti vertinimo kriterijai, kurie leistų objektyviai įvertinti teikiamas paslaugas. Tyrimo metu buvo atkreiptas dėmesys, jog savivaldybėse nepakankamas dėmesys yra skiriamas prevenciniam socialiniam darbui, kuris sąlygotų savalaikę ir efektyvią pagalbą šeimoms, joms dar nepatekus į socialinę riziką.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė siūlo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei savivaldybėms spręsti tyrimo metu nustatytas problemas, teikti šeimoms daugiau ir įvairesnių paslaugų, gerinti jų kokybę bei prieinamumą.
Visą pažymos tekstą galite rasti čia (901.8 KB ).