Šriftas:
A
A
A
Fonas:
baltas
Juoda
Iliustracijos:
Rodyti
Slėpti

Diskusija „Vaikams su negalia prieinamas teismas: kur esame dabar ir kokių pokyčių reikia?“

2025 04 22
PSP tyrimas.png

Balandžio 22 d. Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos atstovai – Audronė Bedorf, Egidijus Meilus ir Jolita Gritytė, dalyvavo Psichikos sveikatos perspektyvos organizuotoje diskusijoje „Vaikams su negalia prieinamas teismas: kur esame dabar ir kokių pokyčių reikia?“.

Renginio dalyviai buvo supažindinti su Psichikos sveikatos perspektyvos atliktu tyrimu dėl vaikams su negalia prieinamo teismo Lietuvoje, išvadomis ir pasiūlymais bei technologiniais sprendimais. Taip pat renginyje dalyvavę vaiko teisių apsaugos, baudžiamosios justicijos, nevyriausybinių organizacijų ir kitų sričių specialistai diskutavo bei dalinosi mintimis, kaip užtikrinti efektyvų ir saugų dalyvavimą teisingumo sistemos procesuose vaikams su negalia, ypač intelekto ar (ir) psichosocialine negalia.

Remiantis Europos Parlamento 2025 m. kovo mėn. pranešimu, kasmet apie 2.5 milijono vaikų Europos Sąjungoje susiduria su teisingumo sistema. Daugeliui vaikų tai gali būti arba yra nemaloni ar net žalinga patirtis, nepriklausomai nuo to, koks tai procesas – baudžiamasi, administracinis ar civilinis, bei vaiko padėties procese.

Europos Tarybos Ministrų komitetas 2010 metais priimant Gaires dėl vaiko interesus atitinkančio teisingumo, buvo atkreiptas dėmesys į konsultacijose dalyvavusių vaikų ir jaunuolių išsakytus pastebėjimus, jog jie apskritai nepasitiki šia sistema ir nurodytus trūkumus: bauginanti aplinka, amžiui pritaikytos informacijos ir paaiškinimų trūkumas, procedūros, arba trunka labai ilgai, arba, priešingai – vykdomos pernelyg greitai. Priimdamos šias Gaires, Europos Tarybos valstybės narės kiekvienam vaikui davė teisingumo pažadą. Psichikos sveikatos perspektyvos atliktas tyrimas, kiti tokio pobūdžio tyrimai bei kiekvienas individualus atvejis, kai vaikas susiduria su teisingumo sistema, rodo, kiek vaikams duoti pažadai yra įgyvendinami.