Šriftas:
A
A
A
Fonas:
baltas
Juoda
Iliustracijos:
Rodyti
Slėpti

Dėl rinkimų agitacijos mokyklose ir vaikų atvaizdo panaudojimo rinkimų kampanijoje

2012 09 27
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė, reaguodama į žiniasklaidoje pasirodančius pranešimus dėl galimos rinkimų agitacijos mokyklose, primena, kad organizuojant įvairius tokio pobūdžio renginius (rinkimines akcijas ir pan.) gali būti sudaromos prielaidos piktnaudžiauti vaikų patiklumu, jų nepakankama branda ir pan., todėl tokių akcijų organizatoriai privalo įvertinti visas galimas neigiamas tokio vaikų dalyvavimo pasekmes vaikams ir jų ugdymosi procesui bei imtis priemonių, jog būtų tinkamai užtikrintas vaiko interesų prioritetiškumo principo, įpareigojančio visus asmenis imantis bet kokių su vaiku susijusių veiksmų pirmiausiai atsižvelgti į vaiko teisėtus interesus, įgyvendinimas.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė, reaguodama į žiniasklaidoje pasirodančius pranešimus dėl galimos rinkimų agitacijos mokyklose, primena, kad organizuojant įvairius tokio pobūdžio renginius (rinkimines akcijas ir pan.) gali būti sudaromos prielaidos piktnaudžiauti vaikų patiklumu, jų nepakankama branda ir pan., todėl tokių akcijų organizatoriai privalo įvertinti visas galimas neigiamas tokio vaikų dalyvavimo pasekmes vaikams ir jų ugdymosi procesui bei imtis priemonių, jog būtų tinkamai užtikrintas vaiko interesų prioritetiškumo principo, įpareigojančio visus asmenis, imantis bet kokių su vaiku susijusių veiksmų, pirmiausiai atsižvelgti į vaiko teisėtus interesus, įgyvendinimas.

Lietuvos Respublikos švietimo įstatymas nustato, kad mokykla yra švietimo įstaiga, kurios pagrindinė veikla yra formalusis ir (ar) neformalusis švietimas. Taip pat atkreiptinas dėmesys į tai, jog mokinys turi ne tik teisę, bet ir pareigą mokytis, mokymosi sutarties sąlygų, mokyklos vidaus tvarką nustatančių dokumentų reikalavimų turi laikytis tiek mokinys, tiek mokytojas.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės nuomone, siekiant išvengti situacijų, kurios gali sąlygoti vaiko teisės į mokslą ir jo teisėtų interesų pažeidimą, rinkimų agitacija mokyklose ugdymosi proceso metu neturėtų vykti. Nepaneigiant vaiko teisės į dalyvavimą, nuomonės reiškimą ir kt., rinkimų metu būtina imtis priemonių, jog mokyklose pamokos ir užsiėmimai vyktų sklandžiai ir vaikai galėtų sėkmingai mokytis.

Taip pat primintina, jog rinkimų agitacijos metu neturi būti sudaromos sąlygos vaiko teisės į atvaizdą pažeidimui. Paminėtina, kad teisės aktai draudžia filmuoti, fotografuoti vaiką ar daryti jo garso ir vaizdo įrašus be nors vieno iš tėvų, globėjų ar rūpintojų ir paties vaiko sutikimo. Tik pats asmuo, o jei jis yra nepilnametis – tai jo tėvai (globėjai, rūpintojai) gali spręsti dėl sutikimo naudoti asmens atvaizdą rinkimų agitacijoje ir pan. Nepilnamečio vaiko įstatyminių atstovų diskrecija duoti tokį sutikimą, jo paskirtis, tikslai yra ribojami vaiko interesais ir jų apsauga. Pažymėtina, kad vaiko teisė į atvaizdą yra pažeidžiama, kai be jo sutikimo padarytoje, platinamoje nuotraukoje, vaizdo medžiagoje vaizduojamas asmuo yra identifikuojamas, t. y. atpažįstamas.