Vaiko teisių apsaugos kontrolierė siūlo Sveikatos apsaugos ministerijai efektyviau kontroliuoti įstaigas dėl vaikų siuntimo reabilitacijos paslaugoms
Spaudoje pasirodžius informacijai apie tai, jog galimai vaikai po širdies operacijų išvažiuoja namo, nes gydytojai nenukreipia vaikų reabilitacijai, vaiko teisių apsaugos kontrolierė nutarė išsamiau pasidomėti šia pateikta informacija bei atlikti tyrimą. Tyrimas patvirtino, jog medikai iš tiesų nesilaiko teisės aktuose įtvirtintų reabilitacijos paslaugų organizavimo vaikams, reikalavimų.
Tyrimo metu paaiškėjo, jog VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų chirurgai nesilaikė sveikatos apsaugos ministro patvirtintos reabilitacijos paslaugų vaikams organizavimo tvarkos. Pagal tyrimo duomenis, 2011 m. širdies chirurgijos paslaugos VšĮ Vilniaus universiteto ligoninėje Santariškių klinikose buvo suteiktos 207 vaikams (iš jų 92 iki vienerių metų amžiaus), tačiau siuntimus dėl medicininės reabilitacijos paslaugų po stacionarinio gydymo gavo tik 13 vaikų, o paslauga pasinaudojo 11 vaikų. Nustatyta, jog net aštuoniasdešimt šešiems pacientams nebuvo suteikta informacija apie galimybę pasinaudoti medicininės reabilitacijos paslaugomis. Pastebėtina, jog trylikos mažųjų pacientų tėvai patys atsisakė medicininės reabilitacijos paslaugų, apie tai pasirašydami vaikų gydymo stacionare medicininiuose dokumentuose.
Primintina, jog pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymu Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“ (Žin., 2008, Nr. 12-407; 2010, Nr. 147-7546) patvirtintą Vaikų atrankos ir siuntimo į medicininės reabilitacijos sveikatos priežiūros įstaigas tvarkos aprašą, gydantysis gydytojas privalo vienam iš vaiko atstovų ir (arba) vaikui nuo 16 metų suteikti informaciją apie galimybę gauti sveikatos priežiūros įstaigoje teikiamas medicininės reabilitacijos paslaugas ar pavienes nemedikamentinio gydymo procedūras. Tuomet vaiko atstovas arba pats vaikas nuo 16 metų apie gautą informaciją patvirtina parašu. Jei tikslinga tęsti reabilitaciją, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas privalo apie tai informuoti tėvus, kurie parašu patvirtina, jog tokia informacija jiems buvo suteikta.
Tyrimo metu paaiškėjo ir kitų teisės aktų pažeidimų, susijusių su teikiamų reabilitacijos paslaugų kokybės reikalavimų neatitikimu sveikatos priežiūros įstaigose, kuriose vaikams buvo teikiamos reabilitacijos paslaugos.
Atsižvelgdama į tyrimo išvadas, jog nesivadovaujama sveikatos apsaugos ministro patvirtinta tvarka, reglamentuojančia medicininės reabilitacijos paslaugų organizavimą vaikams, bei nuogąstaudama, jog tai mažina reabilitacijos paslaugų vaikams prieinamumą, o kartu apriboja jų galimybes greičiau atstatyti sveikatos būklę, vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministeriją ir siūlė efektyviau kontroliuoti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymo Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“ (Žin., 2008, Nr. 12-407; 2010, Nr. 147-7546) vykdymą.
Išsamiau su atliktu tyrimu galite susipažinti čia. (2.4 MB )