Vaiko teisių apsaugos kontrolierė prašo Vyriausybę spartinti kūdikių ir vaikų iki 3 metų globos organizavimo pertvarką

2012 09 26
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į Vyriausybę ir išreiškė susirūpinimą dėl stringančios kūdikių ir vaikų iki 3 metų, gyvenančių sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, pertvarkos bei prašė šį klausimą spręsti vyriausybės lygmeniu, jog sprendimai dėl sutrikusio vystymosi kūdikių namų tolesnės veiklos būtų priimti kuo skubiau ir operatyviau.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į Vyriausybę ir išreiškė susirūpinimą dėl stringančios kūdikių ir vaikų iki 3 metų, gyvenančių sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, pertvarkos bei prašė šį klausimą spręsti vyriausybės lygmeniu, jog sprendimai dėl sutrikusio vystymosi kūdikių namų tolesnės veiklos būtų priimti kuo skubiau ir operatyviau.   

Primintina, jog 2011-11-16 vaiko teisių apsaugos kontrolierė atliko tyrimą (Pažyma Nr. 15/05/16-2011-KI – 13) „Dėl vaikų iki 3-4 metų globos organizavimo sutrikusio vystymosi kūdikių namuose ir kitose globą vykdančiose įstaigose, problemų“, bei Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir ministerijoms siūlė neatidėliotinai vykdyti institucinės vaikų iki 3 metų globos reformą, pertvarkant sutrikusio vystymosi kūdikių namus iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų į socialinės globos įstaigas, bei, esant poreikiui, teikti jose sveikatos priežiūros paslaugas.

Tyrime vaiko teisių apsaugos kontrolierė pažymėjo, jog įvairios ilgalaikės valstybės ir savivaldybės institucijų pastangos, strateginių bei programinių dokumentų įgyvendinimo priemonės, sprendžiant institucinės globos, ypač vaikų iki 3 metų amžiaus, pertvarkos problemas yra nepakankamos ir neefektyvios, todėl būtina neatidėliotinai sistemiškai spręsti paslaugų kūdikiams ir vaikams iki 3 metų poreikio nustatymo ir prieinamumo klausimus (atsižvelgiant į jų gyvenamąją vietą), sutrikusio vystymosi kūdikių namų, kaip sveikatos priežiūros įstaigų, pertvarkymo galimybes ir priimti konstruktyvius sprendimus dėl esminių pokyčių šioje srityje.

Atsižvelgiant į vaiko teisių apsaugos kontrolierės atlikto tyrimo išvadas bei pateiktus siūlymus dėl neatidėliotinų veiksmų, sveikatos apsaugos ministras 2011-06-30 sudarė darbo grupę, kuri analizavo iš Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių ir Alytaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų vadovų gautus pasiūlymus dėl šių įstaigų veiklos ir finansavimo, bei parengė sutrikusio vystymosi kūdikių namų veiklos ir finansavimo modelio projektą. Darbo grupė pritarė siūlymui keisti sutrikusio vystymosi kūdikių namų statusą iš sveikatos priežiūros įstaigos į socialinės globos įstaigas, tačiau siūlė derinti su savivaldybėmis, kuriose šiuo metu veikia sutrikusio vystymosi kūdikių namai bei savivaldybėms pritarus, rengti Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 23 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą ir teikti Vyriausybei. Alytaus ir Šiaulių miestų savivaldybės nepritarė sutrikusio vystymosi kūdikių namų statuso keitimui, Klaipėdos  - su išlygomis, jei bus tęsiamas valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų skyrimas. Vilniaus savivaldybė pritarė siūlymui dėl sutrikusio vystymosi kūdikių namų statuso keitimo.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat nepritarė siūlymui sutrikusio vystymosi kūdikių namus reorganizuoti į socialinės globos įstaigas. Ministerija siūlė Sveikatos apsaugos ministerijai priimti sprendimą sustabdyti kūdikių apgyvendinimą socialinei globai šio tipo įstaigose.  

Pažymėtina, jog vaiko teisių apsaugos kontrolierės tyrimo išvados ir siūlymai buvo svarstyti ir Tarpžinybinėje vaiko gerovės taryboje.

Kreipimesi Vyriausybei vaiko teisių apsaugos kontrolierė pažymėjo, jog nepaisant įvairių tarpinstitucinių svarstymų dėl tolesnės sutrikusio vystymosi kūdikių namų veiklos, konstruktyvių sprendimų, kuriais būtų pasiekti esminiai pokyčiai dėl kūdikių ir vaikų iki 3 metų socialinės globos klausimų, iki šiol dar nepriimti, todėl prašė atkreipti dėmesį į sprendimo svarbą bei spartinti klausimo svarstymą.  

Sveikatos apsaugos ministerija ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija 2012-09-11  Ministro Pirmininko pavedimu, įpareigotos pakartotinai naginėti klausimą dėl tolesnės sutrikusio vystymosi kūdikių namų veiklos.