Vaiko teisių apsaugos kontrolierė atliko tyrimą dėl socialinės globos įstaigose globojamų vaikų teisių ir teisėtų interesų užtikrinimo

2017 10 24
pic1.jpg

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė atliko tyrimą dėl socialinės globos įstaigose globojamų (rūpinamų) vaikų teisių ir teisėtų interesų užtikrinimo.

Susipažinti su atliktu tyrimu galite čia.

Tyrimo duomenys rodo, kad vis dar didelis tėvų globos netekusių vaikų iki 3 metų skaičius patenka į institucinės globos sistemą. Beveik pusė per 2017-01-01 – 2017-05-01 likusių be tėvų globos vaikų iki 3 metų yra globojami institucijose (95 iš 220; 23 iš jų – sutrikusio vystymosi kūdikių namuose). Nustatyta, kad savivaldybės, nesilaikydamos įstatymų ir poįstatyminių teisės aktų reikalavimų vis dar nustato vaikams iki 3 metų globą sutrikusio vystymosi kūdikių namuose –per 2017-01-01 – 2017-05-01 laikotarpį 23 vaikams laikinoji globa buvo nustatyta šio tipo įstaigose ir tik 3 iš jų atitiko teisės aktuose nustatytas indikacijas.

Nors visi šioje pažymoje paminėti sutrikusio vystymosi kūdikių namai turi licencijas socialinei globai socialinės rizikos vaikams, likusiems be tėvų globos, socialinės globos paslaugų įstaigose teikimui, Socialinių paslaugų priežiūros departamento atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad tik Alytaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai šias paslaugas teikia. Klaipėdos ir Šiaulių sutrikusio vystymosi kūdikių namai nurodė, kad vaikams teikia ne socialinės globos, o sveikatos priežiūros paslaugas, nors savivaldybės nurodė, kad vaikai apgyvendinti dėl socialinių priežasčių. Be to, savivaldybės nėra priėmusios sprendimų skirti šiems vaikams socialinės globos paslaugas.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės apibendrinti duomenys apie iš esmės nemažėjantį likusių be tėvų globos vaikų skaičių ir vaikų, patenkančių į institucinę globos sistemą skaičių, tendencijas vaikų iki 3 metų globos srityje (ypač jų globą sutrikusio vystymosi kūdikių namuose), vaikų globos namuose skaičių, viršijantį vietų skaičių juose, nevienodos praktikos formavimą ir formavimąsi, nepakankamą vykdomosios valdžios institucijų dėmesį savivaldybių įgyvendinamų priemonių apimčiai ir jų vertinimui, nepakankamą globos šeimoje plėtrą leidžia teigti, kad egzistuojanti vaiko globos sistema neatitinka geriausių vaiko interesų, o taikomos valstybės politikos priemonės (įgyvendinant programas ir kt.) nėra efektyvios ir pakankamos bei kelia pagrįstas abejones dėl Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų plane užsibrėžto tikslo iki 2020 metų sumažinti institucijose globojamų vaikų skaičių iki 20 proc. nuo bendro globojamų vaikų skaičiaus.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė pasiūlė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams procese atkreipti didesnį dėmesį priemones, nukreiptas skatinti tėvų globos netekusių vaikų globą šeimoje ir jos aplinkoje ir svarstyti galimybę įvertinti ir esant poreikiui koreguoti Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų plano priemones. Taip pat skirti didesnį dėmesį vienodos praktikos savivaldybėse formavimui ir savalaikiam poįstatyminių teisės aktų parengimui, taip sudarant prielaidas ir sąlygas teisės aktų nuostatų savalaikiam įgyvendinimui ir vaiko teisių užtikrinimui.

Savivaldybėms pasiūlyta įvertinti vietinių (lokalių) teisės aktų keitimo poreikį, juos suderinant su Civilinio kodekso bei Socialinių paslaugų įstatymo nuostatomis, įsigaliosiančiomis nuo 2018-01-01, bei apsvarstyti įgyvendinamų alternatyvios vaiko globos plėtrai numatytų ir taikomų priemonių efektyvumą. Taip pat atkreiptas savivaldybių dėmesys į tyrimo metu nustatytus veiklos trūkumus ir vaiko teisių pažeidimus, nustatant vaikams iki 3 metų amžiaus globą sutrikusio vystymosi kūdikių namuose.