Vaikas teisiniuose procesuose

2023 02 22

Vaiko teisių ir interesų užtikrinimo svarba akcentuotina visuose su vaikais susijusiuose teisiniuose procesuose ar procedūrose. Valstybės institucijos, geranoriškai, pozityviai ir savalaikiai bendradarbiaudamos, gali priimti efektyvius sprendimus, palankiausius vaikui, jo gerovei, padedančius apsaugoti vaiką nuo traumuojančių patirčių susiduriant su teisinės sistemos mechanizmais.

Dėl vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos, teismo psichologijos ekspertizių

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė ne vienerius metus atliekamuose tyrimuose bei metinėse veiklos ataskaitose akcentavo ilgų, neigiamą poveikį vaikui turinčių vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos, teismo psichologijos ekspertizių (toliau – teismo ekspertizės) atlikimo (laukimo eilių teismo ekspertizėms atlikti, teismo ekspertizės akto surašymo) terminų problemą. Kontrolierė, vertindama, kad terminai, per kuriuos atliekamos teismo ekspertizės nepilnamečiams, neatitinka geriausių vaiko interesų prioriteto užtikrinimo principo bei sąlygoja vaiko teisių ir interesų pažeidimus, teikė siūlymus institucijoms dėl žmogiškųjų išteklių Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VTPT) Vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos skyriuje didinimo galimybių, pažymėdama, kad vaiko teisių ir teisėtų interesų gynimas ir apsauga ir vienodai svarbūs tiek baudžiamajame, tiek civiliniame procesuose.

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos duomenimis, teismo ekspertizių atlikimo terminai pastaruoju metu yra ženkliai sutrumpėję. VTPT Vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos skyriuje 2023 m. tiek baudžiamosiose, tiek civilinėse bylose laukimo eilių nėra (atliekamų teismo ekspertizių baudžiamosiose bylose 2020 m. reikėjo laukti vidutiniškai 73 kalendorines dienas, 2021 m. - 63 k. d. 2022 m. - 24 k. d.; atliekamų teismo ekspertizių civilinėse bylose 2020 m. reikėjo laukti vidutiniškai 149 k. d., 2021 m. - 125 k. d., 2022 - 80 k. d.). Teismo ekspertizių surašymo terminai (metinis vidurkis) 2020-2023 metais neviršijo keliamo reikalavimo - surašyti ekspertizes per mažiau nei 30 kalendorinių dienų (2020 m. vidutiniškai buvo surašoma per - 27 k. d., 2021 m. - 28 k. d., 2022 m. - 28 k. d., 2023 m. - 21 k. d.).

Teismo ekspertizių atlikimo terminų sutrumpėjimas leido atlikti daugiau ekspertizių tiek baudžiamosiose, tiek civilinėse bylose (2020 m. atliktos 174, 2021 m. - 226, 2022 m. - 272 ekspertizės, 2023 m. jau atlikta 19 ekspertizių).

Akivaizdžiai sutrumpėjusių teismo ekspertizių atlikimo terminų priežastis – padidėję žmogiškieji resursai VTPT Vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos skyriuje. Šiais metais skyriuje dirba 10 (6 psichiatrės, 4 psichologės) teismo vaikų ir paauglių psichiatrų ar psichologų ekspertų (palyginimui 2020 m. dirbo 3 teismo vaikų ir paauglių psichiatrės ekspertės ir 2 teismo vaikų ir paauglių psichologės ekspertės).

Nors teismo ekspertizių atlikimo terminai yra ženkliai sutrumpėję, tačiau dėl susiformuojančių trikdžių, tokių kaip: laiku nesurenkami ir nepateikiami tiriamojo medicininiai bei kiti dokumentai, reikalingi teismo ekspertizei surašyti; tiriamųjų neatvykimas paskirtu laiku; tiriamųjų ir/ar jų atstovų priešiškumas, neigiamas nusiteikimas dėl teismo ekspertizės poreikio; bloga tiriamųjų psichikos sveikata, po patirtų įvykių negavus savalaikės psichikos sveikatos specialistų pagalbos; gaunamos nutartys atlikti teismo ekspertizes vaikams sudėtingose bylose, būtina imtis priemonių, kurios padėtų kuo efektyviau ir operatyviau užtikrinti vaiko, susidūrusio su teisine sistema, teises ir teisėtus interesus.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė yra atkreipusi institucijų dėmesį dėl būtinybės užtikrinti tinkamą vaikų atstovų pagal įstatymą informavimą apie pareigą pristatyti vaiką teismo ekspertizei nustatytu laiku, o nepristačius vaiko ekspertizei be objektyvių priežasčių, apie tai informuota institucija, įgaliota taikyti administracinę atsakomybę, spręstų dėl tėvų valdžios nepanaudojimas arba panaudojimo priešingai vaiko interesams.

Pažymėtina, kad visuomenės švietimas apie valstybės institucijų veiklą, kas labai aktualu vaikui susiduriant tiek su baudžiamuoju, tiek su civiliniu teisiniu procesu, turėtų būti savalaikis, prieinamas ir suprantamas. Svarbu aiškus teismo ekspertizės tikslų, ekspertizės atlikimo eigos pateikimas / paaiškinimas tiek vaiko atstovams pagal įstatymą, tiek patiems vaikams. Atvykimas į ekspertinę įstaigą vaikui neturėtų būti traumuojantis įvykis, o tam reikalingas ne tik tėvų teigiamas nusiteikimas, vaiko padrąsinimas ir motyvavimas, bet ir stabili vaiko emocinė būsena.

Ikiteisminio tyrimo sėkmei labai svarbu tikslūs, išsamūs vaiko parodymai apie galimai jo atžvilgiu įvykdytą nusikalstamą veiką, o tam reikalinga operatyviai organizuoti vaiko apklausą. Po vaiko apklausos, siekiant sumažinti neigiamą nusikalstamos veikos bei teisinio proceso poveikį vaiko emocinei bei psichinei būklei, turėtų būti sprendžiama, kokia pagalba (psichologinė/psichiatrinė) pagal poreikį vaikui reikalinga. Tam, manytina, labai svarbus susijusių institucijų specialistų / pareigūnų (teisėsaugos, vaiko teisių apsaugos, kt.) geranoriškas, pozityvus, efektyvus bendradarbiavimas.

 

Dėl vaikų apklausų

Ypatingai svarbu užtikrinti, kad vaiko apklausa vyktų dalyvaujant profesionaliam specialistui – psichologui. Psichologų etatų įsteigimas teismuose buvo esminis veiksnys ne tik operatyvesniam ir kvalifikuotesniam teisiniam procesui, bet ir didelė pagalba vaikui kuo mažiau būti traumuojamam teisiniame procese.

Apylinkių teismuose patvirtinta 14 teismo psichologų etatų, apygardų teismuose – 5. Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos duomenimis, 2022 m. pabaigoje buvo užimta 14 teismo psichologų etatų. Nepilnai užpildytus psichologų etatus galimai lemia darbo užmokesčio dydis, darbo krūvis bei darbo ypatumai. 2022 m. teismo psichologai atliko apklausas, dalyvavo teismo posėdžiuose, išklausė vaiko nuomonę 1164 kartus ikiteisminiame tyrime, 95 kartus baudžiamajame procese, 256 kartus civiliniame procese, 3 kartus administracinių nusižengimų procese.

Padėti apklausti vaikus sudaryta galimybė ir psichologams iš Psichologų, pageidaujančių padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese, sąrašo, kurį administruoja ir tvarko Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Tačiau, esant poreikiui teisminiame procese apklausti nepilnametį, išklausyti vaiko nuomonę ar atlikti kitus procesinius veiksmus su nepilnamečiais, visų pirma stengiamasi pasitelkti teismuose dirbančius teismo psichologus dėl jų aukštos profesinės kompetencijos ir praktikos dirbant su nepilnamečiais.

Siekiant vienodinti teismo psichologų darbo organizavimo principus ir tvarką, Teisėjų tarybos 2022 m. birželio 29 d. protokoliniu nutarimu patvirtintos Rekomendacijos dėl teismo psichologų veiklos organizavimo. Teismo psichologų veiklos priežiūros ir kuravimo sistemos sukūrimui Nacionalinė teismų administracija 2020 m. pabaigoje pasirašė Teismo psichologų kuravimo ir ekspertinių paslaugų teikimo sutartį su Vilniaus universiteto Psichologijos instituto mokslininkėmis, turinčiomis ilgametę profesinę patirtį, kurios, periodiškai organizuojamuose susitikimuose, aptaria teismo psichologams kylančius veiklos organizavimo klausimus, dalį laiko skiriant profesinės veiklos priežiūrai (supervizijoms).

Dažnai pasitaikančios problemos, su kuriomis susiduriama ruošiantis vaiko apklausai - teismo psichologams nepateikiama visa reikalinga medžiaga tinkamai pasirengti apklausai arba medžiaga pateikiama prieš pat apklausą.

Teismo psichologai taip pat pastebi kelionės organizavimo ir jos išlaidų apmokėjimo problemą, kai teismo psichologui tenka vykti į apklausą pas ikiteisminio tyrimo teisėją ikiteisminio tyrimo metu kitame teisme ar kituose teismo rūmuose nei psichologo darbo vieta. Todėl, manytina, tai sąlygoja ikiteisminį tyrimą atliekančių (organizuojančių) pareigūnų pasirinkimą neorganizuoti apklausų pas ikiteisminio tyrimo teisėją arba kviesti į jas teismo psichologus.

Kita specialistų akcentuota problema - ikiteisminių tyrimų teisėjų vykdomų nepilnamečių apklausų data ir laikas neretai priklauso nuo vaikus padedančių apklausti teismo psichologų užimtumo, dėl to apklausos ne visada būna atliekamos laiku. Atsižvelgiant į atliekamo ikiteisminio tyrimo aplinkybes ir svarbą operatyviai užfiksuoti reikšmingą informaciją, nesant galimybės greitu laiku apklausti vaiką su teismo psichologo pagalba, nepilnamečių apklausas atlieka ikiteisminius tyrimus atliekantys pareigūnai, šiam veiksmui pasitelkdami psichologus iš Psichologų, pageidaujančių padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese, sąrašo. Pasirenkant psichologą iš minėto sąrašo, ikiteisminį tyrimą atliekantys (organizuojantys) pareigūnai susiduria su psichologų paieškos problema, kol randamas arčiausiai esantis ir artimiausiu metu apklausoje galintis dalyvauti psichologas. Tokiu atveju apklausos dalyviai priversti derintis prie psichologo laiko ir galimybių dalyvauti proceso veiksme.

Policijos departamento pateiktais duomenimis, 2022 m. psichologai buvo pasitelkti apklausiant 2 758 nepilnamečius proceso dalyvius, iš jų 2 235 (81 proc.) vaikai buvo apklausti policijos pareigūnų, pasitelkus psichologą iš Psichologų, pageidaujančių padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese sąrašo.

Sveikatos apsaugos ministerija ar jos įgaliota institucija teisės aktų nustatyta tvarka organizuoja psichologų savarankiškai išklausytų mokymų lygiavertiškumo įvadiniams psichologų mokymams ir kvalifikacijos kėlimo mokymams vertinimą, organizuoja įvadinius psichologų mokymus ir į sąrašą įrašytų psichologų profesinės kvalifikacijos kėlimo mokymus.

Siekiant rasti veiksmingus, tinkamiausius, geriausius ir palankiausius vaikui, susiduriančiam su teisine sistema, sprendimus labai svarbus efektyvus, operatyvus, geranoriškas visų institucijų bendradarbiavimas aptariant vienodos praktikos formavimą organizuojant ir vykdant nepilnamečių apklausas. Tam, kad būtų galimybė vaiką apklausti dalyvaujant profesionaliam specialistui – psichologui, manytina, spręstinas ne tik teismo psichologų apmokėjimo didinimo klausimas, siekiant pritraukti daugiau specialistų, motyvuotų dirbti šioje srityje, bet ir pačios teismo psichologo pareigybės patrauklumo ir svarbos gerinimui.