Svarstytas klausimas dėl sutrikusio vystymosi kūdikių namų pertvarkos
Birželio 4 d. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė kartu su vyriausiąja patarėja Eivile Žemaityte dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdyje, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl sutrikusio vystymosi kūdikių namų pertvarkos. Klausimą nuspręsta svarstyti aptarus Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2013 metų veiklos ataskaitą ir paaiškėjus, kad nėra tinkamai reaguojama į ankstesnėje, 2012 metų ataskaitoje, pateiktas kontrolierės Editos Žiobienės išvadas dėl būtinybės keisti kūdikių globos principus, tinkamą dėmesį skiriant be tėvų globos likusių kūdikių socialinei ir psichinei raidai.
Pažymėtina, kad 2011 metais vaiko teisių apsaugos kontrolierė E. Žiobienė, atlikusi tyrimą „Dėl vaikų iki 3-4 metų globos organizavimo sutrikusio vystymosi kūdikių namuose ir kitose globą vykdančiose įstaigose, problemų“, kreipėsi į Vyriausybę bei kompetentingas ministerijas dėl neatidėliotinos institucinės vaikų iki 3 (4) metų globos reformos, tačiau ši reforma nepradėta.
Posėdžio metu buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad sutrikusio vystymosi kūdikių namuose šiuo metu auga šiek tiek daugiau nei 305 vaikai, tačiau tik nedidelė dalis jų – 55 – turi negalią (23 vaikams nustatytas sunkus, 28 – vidutinis, 4 – lengvas neįgalumo lygis).
Posėdžio dalyviai vieningai pripažino, kad kūdikiai turi augti šeimose, o ne įstaigose, tačiau atsakingos ministerijos neranda sutarimo, kur turi būti apgyvendinti kūdikiai, kuriems nereikia nuolatinių sveikatos priežiūros paslaugų, kol neatsiranda galimybių grąžinti juos į šeimą ar neatsiranda šeima norinti juos globoti ar įvaikinti.
Parengta remiantis Lietuvos Respublikos Žmogaus teisių komiteto biuro informacija.