Projekte prieš prekybą žmonėmis jėgas suvienijo „tiekimo“, „tranzito“ bei „pristatymo“ šalys – Lietuva, Italija bei Jungtinė Karalystė. Londono policijos pareigūnai pristatys su Lietuva susijusius prekybos žmonėmis atvejus

2013 05 14
2013 m. gegužės 15 d. Lietuvos Respublikos Seimo Konstitucijos salėje (Gedimino pr. 53, Vilnius; I-ieji rūmai) rengiama tarptautinė diskusija „Europos bendruomenė prieš prekybą žmonėmis“. Seimo Konstitucijos salėje 12 val. numatoma spaudos konferencija.

2013 m. gegužės 15 d. Lietuvos Respublikos Seimo Konstitucijos salėje (Gedimino pr. 53, Vilnius; I-ieji rūmai) rengiama tarptautinė diskusija „Europos bendruomenė prieš prekybą žmonėmis“ (darbotvarkė (321.2 KB )). Seimo Konstitucijos salėje 12 val. numatoma spaudos konferencija.

Diskusijoje dalyvaus ir su Lietuva susijusius prekybos žmonėmis atvejus pristatys šias nusikalstamas veikas tiriantys Londono policijos pareigūnai bei Jungtinės Karalystės ir Italijos nevyriausybinės organizacijos, vykdančios prevencinę veiklą, teikiančios paramą, globojančios bei integruojančios į gyvenimą prekybos žmonėmis aukas.

Diskusijos tikslas - pristatyti projektą „Europos bendruomenės prieš prekybą žmonėmis“, pasidalinti patirtimi kovos su prekyba žmonėmis, baudžiamojo persekiojimo, prevencijos (ypatingai orientuotos į vaikus) ir pagalbos aukoms teikimo srityse, užmegzti ir sustiprinti tarptautinį ir nacionalinį tarpinstitucinį bendradarbiavimą.

Lietuvoje, įgyvendinant projektą, bus vykdomos įvairios prevencinės priemonės, ypatingą dėmesį skiriant jaunų žmonių švietimui apie galimas grėsmes.

Informacija apie projekto pradžią 2013 m. kovo 6 d. buvo paskelbta per BBC1 televiziją.

Projektą inicijavo Jungtinės Karalystės (JK) organizacijos, dirbančios kovos su prekyba žmonėmis srityje (pagrindinė – Royal Borough of Kensington & Chelsea). Projekto partneriai – Italija ir Lietuva. Lietuvai projekte atstovauja „Lietuvos Caritas“ bei Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga (VTAKĮ). Projektas iš dalies finansuojamas Europos Komisijos - Vidaus reikalų generalinio direktorato – Nusikalstamumo prevencijos ir kovos su nusikalstamumu programos.

Projekto paskirtis – sukurti ir išbandyti bendradarbiavimo modelį, kuris leistų veiksmingai užkirsti kelią prekybos žmonėmis reiškiniui, atskleisti nusikalstamas veikas ir suteikti reikiamą pagalbą aukai, įtraukiant valstybinį ir nevyriausybinį sektorių, ugdant visuomenę, netoleruojančią prekybos žmonėmis.

JK teisėsaugos institucijos pripažįsta, kad Lietuva yra viena iš prekybos žmonėmis aukų kilmės šalių. Italija yra tranzitinė šalis, iš kurios koordinuojama prekyba žmonėmis iš Rytų Europos ir Afrikos, bei šalis į kurią taip pat vežamos aukos.

Lietuvos teisėsaugos institucijų duomenimis, 2012 metais šalyje buvo atliekami 44 ikiteisminiai tyrimai dėl prekybos žmonėmis. Dauguma tiriamų prekybos žmonėmis veikų buvo susijusios su jaunų moterų išvežimu į užsienio valstybes seksualiai išnaudoti ar įdarbinti prostitutėmis. Beveik visos nukentėjusiosios turėjo mažamečius vaikus, kuriems išlaikyti neturėjo lėšų, todėl sutiko vykti į turtingesnę valstybę dirbti bet kokį darbą. 2012 metais 17 asmenų pateikti kaltinimai pagal BK 147 straipsnį („Prekyba žmonėmis“), 7 asmenys nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis. Kaltinimai pagal BK 157 straipsnį („Vaiko pirkimas arba pardavimas“) pateikti 9 asmenims, nuteistų asmenų pagal šį straipsnį nebuvo.

2012 m. Lietuvoje pagalbos kreipėsi per 100 nukentėjusių nuo prekybos žmonėmis asmenų. Oficiali statistika neatspindi realios situacijos. Lietuvoje nėra net apytikslių duomenų apie realų šios problemos mastą.

Prekyba žmonėmis gali būti pačių įvairiausių formų ir, kintant socialinėms bei ekonominėms aplinkybėms, keičiasi pati. Nuo jos nukenčia pažeidžiamos moterys, vyrai, mergaitės, berniukai. Naujausiais Tarptautinės darbo organizacijos skaičiavimais (2002–2011 m. laikotarpiu) pasaulyje verčiami dirbti ir seksualiai išnaudojami 20,9 mln. žmonių, iš jų 5,5 mln. prekybos žmonėmis aukų – vaikai. Tačiau manoma, kad tai patys kukliausi skaičiavimai. Europolo duomenimis, vaikai verčiami užsiimti nusikalstama veikla, pavyzdžiui, organizuotai elgetauti ir vogti iš parduotuvių, ir parduodami kaip prekės už 20 000 eurų.

Kasmet prekyba žmonėmis, pelninga nusikalstama veikla, atneša nusikaltėliams dešimtis milijardų eurų pajamų (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2012:0286:FIN:LT:HTML).

Europos Komisijos duomenimis, 2008-2010 m. nukentėjusių nuo prekybos žmonėmis asmenų pasiskirstymas pagal lytį ir amžių buvo toks: moterys 68 proc., vyrai 17 proc., mergaitės 12 proc., berniukai 3 proc.

 Projektą „Europos bendruomenės prieš prekybą žmonėmis“ vykdo:

Jungtinė Karalystė (Londonas):

Londono Kensingtono ir Čelsio administracinis rajonas (Royal Borough of Kensington and Chelsea)

Londono policijos Kovos su prekyba žmonėmis padalinys (Metropolitan Police Anti-Traffiking Unit) RAHAB

STOP the TRAFFIK

Londono Vestminsterio taryba (Westminister City Council)

Londono mero Saugumo ir nusikalstamumo biuras (London Mayor‘s Office for Policing and Crime)

Italija (Perugia):

Borgorete Societa Cooperativa Sociale

Lietuva:

Lietuvos Caritas

Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga