Kontrolierė atliko tyrimą dėl galimai neigiamo kaukių poveikio vaikų sveikatai ugdymo(si) proceso metu

2021 03 04
kids-writing-classroom-while-wearing-medical-masks.jpg

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė ištyrė įstaigoje gautus susirūpinusių tėvų kreipimusis, susijusius su 2020 m. lapkričio 7 – 11 d.  galiojusio reikalavimo švietimo įstaigose visiems vyresniems nei 6 metų vaikams dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones tikslingumo bei veido kaukių galimos žalos vaikų sveikatai. Tėvų prašymuose buvo išsakomas nuogąstavimas, jog kaukės padidina CO2 koncentraciją organizme, todėl didėja rizika vaikams dažniau sirgti įvairiomis kvėpavimo sistemos ligomis, tai sukelia galvos skausmus, sukelia nuovargį ir pan., be to, vaikams dėl jų natūralaus aktyvumo dėvint kaukę sutrinka normalus širdies ritmas ir pan. Galiausiai, pareiškėjai nurodė abejojantys ugdymo įstaigų gebėjimu užtikrinti teisingą veido kaukių dėvėjimą ir jų pakeitimą, atsižvelgiant į ribotą (2 – 4 val.) veido kaukių nešiojimo laiką.

Kontrolierė, atlikusi tyrimą, pabrėžė, jog, šalyje susidarius ekstremaliajai situacijai (nagrinėjamu atveju – dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo grėsmės), valstybės teisė imtis būtinų priemonių padėčiai suvaldyti – nekvestionuotina. Iš kitos pusės, taikomos priemonės, remiantis oficialia konstitucine doktrina, turi būti proporcingos, būtinos ir tinkamos, o atskiri atvejai – individualizuoti. Vaikai yra visuomenės dalis, ir nors jie dėl savo nebrandumo yra labiau pažeidžiami, tačiau atskiroms vaikų grupėms taikomi ribojimai, susiję su privalomu apsauginių veido kaukių dėvėjimu (tokiu būdu stabdant viruso perdavimą ir išsaugant gyvybes), nepaisant tuo sukeliamų nepatogumų, Kontrolierės nuomone, yra suprantami, įvertinus šios prievolės tikslą – žmonių gyvybės ir sveikatos apsaugą.

Atlikto tyrimo metu surinkta informacija (plačiau – žr. pridedamą išsamią Kontrolierės pažymą) atskleidė, kad apsauginių veido kaukių dėvėjimas vaikams neabejotinai sukelia nepatogumus (vaikai, dėvėdami kaukes, skundžiasi dilginimu, šiluma, nepatogumu, sunkiu kvėpavimu ir pan.), turi įtakos vaikų, ypač pradinio mokyklinio amžiaus, psichoemocinei sveikatai (mažina galimybę atpažinti veidus ir, atitinkamai, konkrečius asmenis; apsunkina bendravimą ir perduodamos informacijos supratimą; kt.). Iš kitos pusės, skirtingai nei teigiama pareiškėjų skunduose, kaukių dėvėjimas net ir ilgesnį laiką nesukelia jokių kliniškai reikšmingų cirkuliuojančio O2 ar CO2 koncentracijos pokyčio ir neturi įtakos srauto kiekiui ar kvėpavimo dažniui, nebuvo gauta ir konkrečių bei moksliškai pagrįstų duomenų, kurie patvirtintų, jog dėvėdami kaukes vaikai susiduria su didesne rizika dažniau sirgti įvairiomis kvėpavimo sistemos ligomis ir pan. Kiek tai susiję su emociniu diskomfortu – rūpestingų ir atsakingų suaugusiųjų pagalba tai galima nesunkiai kompensuoti (tinkamai ir paprastai paaiškinant, kad kaukių dėvėjimas svarbus dėl kitų žmonių sveikatos), ir netgi leidžia ugdytis vaikams prosocialų elgesį, mokėjimą atsižvelgti į kitų žmonių poreikius, gerbti ir priimti socialines normas bei pan.

Vertinant švietimo įstaigų gebėjimą užtikrinti, kad vaikai tinkamai dėvėtų kaukes ugdymo(si) proceso metu, buvo pripažinta, kad gali pasitaikyti situacijų, kada mokytojai ne visada pastebi, jog mokinys nepasikeitė kaukės, kaip kad rekomenduojama kas keletą valandų, kad kyla kitos problemos, susijusios su kaukės dėvėjimu (neteisingai dėvima, kyla sunkumų dėl nešiojamų akinių ir pan.), tačiau, kartu, įvertinus visą gautą medžiagą, išsakyta Kontrolierės pozicija, jog tai daugiau pavieniai atvejai (išimtys), kurių buvimas nepaneigia, jog daugeliu atvejų laikomasi reikalavimų, o kilusios problemos nedelsiant sprendžiamos.

Galiausiai, Kontrolierės pažymoje buvo atkreiptas dėmesys, kad nors žiniasklaidos priemonėse ne kartą buvo skelbiama sveikatos ekspertų, gydytojų (hematologų, vaikų neurologų ir kt.) nuomonė bei įžvalgos, paneigiančios visuomenėje plintančią tikrovės neatitinkančią informaciją dėl kaukių galimo neigiamo poveikio vaikų sveikatai, oficialiuose šaltiniuose nagrinėjamu klausimu (paaiškinimų / paneigimų)  informacijos trūksta. Su vaikų sveikatos apsaugos užtikrinimu susiję klausimai yra ypač jautri tema visuomenėje ir, dėl minėtos priežasties, apsiribojimas informacijos apie šalyje taikomus karantino reikalavimus (įvestus ribojimus / įpareigojimus) pateikimu atitinkamų valstybės institucijų oficialiuose interneto portaluose yra nepakankamas.

Atsižvelgdama į tyrimo metu pastebėtus trūkumus, Kontrolierė pateikė šiuos siūlymus suinteresuotoms institucijoms, siekdama gerinti esamą situaciją vaiko teisių užtikrinimo klausimais:

- atkreipdama Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos ir kitų suinteresuotų institucijų dėmesį į būtinybę kiekvieną kartą, priimant sprendimus, sietinus su vaikų gerove, įvertinti šių veiksmų įtaką vaikui ir suteikti jam tinkamą pirmenybę, pasiūlė ne tik informuoti apie atitinkamus sprendimus įtakojusias priežastis, bet ir paaiškinti apie pasirinktų priemonių (ypač tuo atveju, kai jos siejamos su atitinkamais vaiko teisių suvaržymais) reikalingumą bei pagrįstumą, nurodyti kaip konkreti teisė buvo gerbiama sprendime (t. y. kas atitiko vaiko interesus, kokiais kriterijais buvo remtasi, kaip vaiko interesai buvo įvertinti, atsižvelgiant į kitas aplinkybes);

- Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai rekomendavo skatinti mokyklas užtikrinti kuo didesnį tėvų įtraukimą į sprendimų, sietinų su vaikų gerovės užtikrinimu pandemijos metu ir ugdymo(si) proceso mokyklose saugumu, paieškos ir priėmimo procesus, tokiu būdu užtikrinant geresnę tarpusavio komunikaciją ir glaudesnį bendradarbiavimą.

Susipažinti su atlikto tyrimo pažyma galite čia. (325.8 KB )

 

Nuotr. <https://www.freepik.com/photos/school'> School photo created by freepik - www.freepik.com