Baigiamas įgyvendinti antrasis tęstinis tarpkultūrinių mokymų ciklas "Pagalba vaikui ir jo šeimai"

2015 06 16
302_imp_vtaki-logo-2012-2.jpg
Tarptautinės Migracijos Organizacijos (TMO) Vilniaus biuras ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga šių metų birželį baigia įgyvendinti antrąjį tęstinį tarpkultūrinių mokymų ciklą. Iš viso projekto veiklose dalyvavo apie 270 skirtingų Lietuvos institucijų specialistų, kurie savo darbe susiduria ar gali susidurti su trečiųjų šalių piliečiais, jų šeimomis bei vaikais.

Tarptautinės Migracijos Organizacijos (TMO) Vilniaus biuras ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga šių metų birželį baigia įgyvendinti antrąjį tęstinį tarpkultūrinių mokymų ciklą. Iš viso projekto veiklose dalyvavo apie 270 skirtingų Lietuvos institucijų specialistų, kurie savo darbe susiduria ar gali susidurti su trečiųjų šalių piliečiais (toliau – tšp), jų šeimomis bei vaikais.

Kam reikalingi tarpkultūriniai mokymai?

Augant imigracijai, auga ir tšp bei mišrių šeimų skaičius Lietuvoje. Su vaikų, augančių tokiose šeimose problematika (ypač skyrybų atveju) bei kitų šeimos narių klausimais dažniausiai tenka susidurti Lietuvos valstybinių įstaigų specialistams dirbantiems vaiko teisės, migracijos ar socialinio darbo srityje. Šiems darbuotojams būtina žinoti, kaip bendrauti ir kaip efektyviai spręsti problemas, kurių kultūrinis kontekstas gerokai skiriasi nuo Lietuvos.

Atsižvelgdamas į tai, TMO Vilniaus biuras, remdamasis daugiamete mokymų organizavimo bei darbo su įvairiomis migrantų grupėmis patirtimi, kartu su Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga inicijavo tęstinį projektą „Pagalba vaikui ir jo šeimai: specialistų tarpkultūrinės kompetencijos didinimas II“ .

Projekto metu specialistai iš Panevėžio, Ukmergės, Jurbarko, Druskininkų, Šiaulių, Telšių, Palangos, Visagino, Vilniaus bei šių miestų apylinkių, turėjo progą sudalyvauti dviejų dienų mokymuose ir išgirsti ne tik apie Indijos, Kinijos ir Islamo kultūros ypatumus, bet ir praktiškai patikrinti savo „atsparumą“ išankstiniams nusistatymams imitacinių užduočių ir simuliacinių žaidimų pagalba. Siekiant pagilinti specialistų praktines žinias bei užtikrinti kokybišką paslaugų tšp teikimą buvo parengtas praktinis gidas. Leidinyje „Užsieniečiai ir mišrios šeimos Lietuvoje. Praktinių situacijų gidas“ galima rasti 16 dažniausiai pasitaikančių situacijų, kurias tenka spręsti migracijos, vaiko teisės bei socialinės srities specialistams dirbantiems su tšp.

Skirtingos kultūros teisinėje praktikoje

Projekto metu taip pat buvo atkreiptas dėmesys į teisinės informacijos bei praktikos pavyzdžių trūkumą, dirbant su tšp ar mišriomis šeimomis, bei siekiant stiprinti tarpdisciplininį bendradarbiavimą, susiduriant su įvairių kultūrų atstovais. Šiam tikslui buvo surengta konferencija „Multikultūriškumas teisinėje praktikoje. Mišrios šeimos Lietuvoje“. Konferencijos dalyviai turėjo galimybę sužinoti su kokiais teisiniais bei akultūracijos iššūkiais susiduria mišrios šeimos Lietuvoje ir pasimokyti iš šalių turinčių ilgametę praktiką šioje srityje - Jungtinės Karalystės ir Norvegijos.

Migrantų integracija yra abipusis procesas, reikalaujantis pastangų ne tik iš imigranto bet ir jį priimančios visuomenės pusės. Tarpkultūriškumo bei tolerancijos ugdymas yra ilgas ir sudėtingas procesas, tačiau šio projekto rezultatai parodė, jog vis daugiau Lietuvos specialistų supranta šio proceso svarbą ir yra pasiryžę toliau kartu siekti šio tikslo.

Projektas vykdomas įgyvendinant Europos fondo trečiųjų šalių piliečių integracijai 2013 m. metinę programą pagal prioritetoValstybinių narių politinių gebėjimų ugdymas, koordinavimas ir tarpkultūrinės kompetencijos didinimas skirtinguose valdžios lygmenyse ir institucijose“ veiksmą „Gebėjimų ugdymas tarp valdžios skirtingų lygių departamentų“.

Išsamesnės informacijos apie projektą galite rasti čia.

Leidinį „Užsieniečiai ir mišrios šeimos Lietuvoje. Praktinių situacijų gidas“  galite rasti čia. (242.2 KB )