Atliktas tyrimas dėl teismo psichologinių, teismo psichiatrinių ekspertizių bei specialistų tyrimų, atliekamų Valstybinėje teismo psichiatrijos tarnyboje

2012 10 18
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė atliko tyrimą dėl teismo psichologinių, teismo psichiatrinių ekspertizių bei specialistų tyrimų, atliekamų Valstybinėje teismo psichiatrijos tarnyboje, prieinamumo, atlikimo terminų problemų bei jų įtakos vaikų, dalyvaujančių baudžiamajame ir civiliniame procesuose, teisių ir teisėtų interesų apsaugos užtikrinimui. Tyrimo metu nustatyta, kad teismo psichiatrijos, teismo psichologijos ekspertizės nepilnamečiams atliekamos tik Valstybinėje teismo psichiatrijos tarnybos Vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos skyriuje. Šiuo metu tarnyboje dirba 2 vaikų ir paauglių teismo psichiatrai ekspertai ir 1 vaikų ir paauglių psichologas ekspertas.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė atliko tyrimą dėl teismo psichologinių, teismo psichiatrinių ekspertizių bei specialistų tyrimų, atliekamų Valstybinėje teismo psichiatrijos tarnyboje, prieinamumo, atlikimo terminų problemų bei jų įtakos vaikų, dalyvaujančių baudžiamajame ir civiliniame procesuose, teisių ir teisėtų interesų apsaugos užtikrinimui.

Tyrimo metu nustatyta, kad teismo psichiatrijos, teismo psichologijos ekspertizės nepilnamečiams atliekamos tik Valstybinėje teismo psichiatrijos tarnybos Vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos skyriuje. Šiuo metu tarnyboje dirba 2 vaikų ir paauglių teismo psichiatrai ekspertai ir 1 vaikų ir paauglių psichologas ekspertas.

Nors teisės aktuose nustatyta, kad laikotarpis, per kurį tūri būti atlikta ekspertizė, negali būti ilgesnis kaip 4 savaitės, tačiau tyrimo metu surinkti duomenys rodo, kad ekspertizės baudžiamosiose bylose trunka vidutiniškai apie 3-4 mėnesius, civilinėse – apie 5-6 mėn.

Tyrimo metu gauta informacija leido padaryti išvadą, kad ilgi teismo psichiatrijos, teismo psichologijos ekspertizių atlikimo terminai turi tiesioginę neigiamą įtaką ikiteisminio tyrimo ir baudžiamosios bylos nagrinėjimo teisme trukmei. Dėl ilgų teismo psichologijos, teismo psichiatrijos ekspertizių atlikimo terminų ženkliai pailgėja ir civilinių bylų, susijusių su vaikais, nagrinėjimas.

Tarnyba ir jos savininko teises įgyvendinanti Sveikatos apsaugos ministerija nurodo priešingas ekspertų trūkumo priežastis (Tarnyba nurodo žmogiškųjų išteklių (ekspertų) dėl nekonkurencingo darbo užmokesčio, Sveikatos apsaugos ministerija – ne žmogiškųjų, o finansinių išteklių trūkumą). Tyrimo metu nustatytos aplinkybės kelia abejones dėl institucijų, tiesiogiai atsakingų už savalaikį Tarnybos funkcijų atlikimą, objektyvaus situacijos vertinimo bei pastangų ieškoti realių sprendimo būdų.

Vertinant pernelyg ilgus teisinių procesų (baudžiamojo proceso, įskaitant ikiteisminio tyrimo ir teisminio bylos nagrinėjimo terminus bei civilinio proceso trukmę) terminus, sąlygotus nustatytų teismo ekspertizės atlikimo terminų pažeidimų, konstatuota, kad terminai, per kuriuos šiuo metu yra atliekamos teismo psichologijos, teismo psichiatrijos ekspertizės nepilnamečiams, pažeidžia vaiko teises.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė atkreipė dėmesį, kad institucijų nesugebėjimas spręsti susidariusią problemą vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos, teismo psichologijos atlikimo srityje, gali būti neigiamai vertinamas dermės su Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijos 6 straipsnio 1 dalimi ir Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) praktikoje suformuotų principų dėl proceso trukmės, kontekste, nes EŽTT praktikoje akcentuojama valstybės atsakomybė už jos administracinių ir teisminių institucijų delsimus, kurie negali būti pateisinami pernelyg dideliu darbo krūviu, išteklių (finansinių, žmogiškųjų) stoka ar panašiais argumentais.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė, atlikusi tyrimą, pasiūlė Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos direktoriui dr. K. Daškevičiui pašalinti veiklos trūkumus ir teisės aktų pažeidimus, pasireiškiančius nepagrįstai ilgais vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos, teismo psichologijos ekspertizių atlikimo terminais, dėl kurių yra pažeidžiamos vaiko teisės ir jo teisėti interesai. Taip pat vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, pakartotinai prašydama  apsvarstyti Valstybinėje teismo psichiatrijos tarnyboje susidariusią situaciją, ieškoti konstruktyvių sprendimų optimizuojant Tarnybos darbą ir užtikrinant savalaikį jos funkcijų atlikimą, apie tyrimo rezultatus informavo Teisingumo ministeriją bei Generalinę prokuratūrą, prašydama plėtojant institucijų tarpusavio bendradarbiavimą, kartu su kompetentingomis institucijomis apsvarstyti galimas priemones, leisiančias užtikrinti savalaikį teismo psichiatrijos, teismo psichologijos ekspertizių atlikimą.

Visą pažymos tekstą galite rasti čia (243.7 KB ).