Aktyvinamas bendradarbiavimas dėl vaikų teisių apsaugos baudžiamajame procese

2023 07 25
2023 liepos 24.JPG

Siekdamos gerinti bendradarbiavimą, užtikrinti veiksmingesnį ir palankesnį vaikui reagavimą seksualinio smurto prieš vaiką bei kitus vaiko teisių pažeidimo atvejus, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, Generalinės prokuratūra, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba bei Policijos departamentas atnaujino 2018 metais pasirašytą penkiašalį bendradarbiavimo susitarimą.

 

Tobulinant susitarimą, pagrindinis dėmesys buvo skirtas kompetentingų institucijų veiksmų koordinavimui, reaguojant į seksualinio smurto prieš vaikus atvejus. Dokumente numatyta, kad atitinkamai ikiteisminį tyrimą dėl nusikalstamos veikos nepilnamečio seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui atliekantis prokuroras arba policijos įstaigos pareigūnas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo ikiteisminio tyrimo pradžios, inicijuoja tarpžinybinę atvejo koordinavimo grupę. Šios grupės, sudarytos iš prokuroro, policijos įstaigos ir vaiko teisių apsaugos institucijos atstovų, dirbančių su konkrečiu atveju, susitikimas turės būti organizuotas ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo ikiteisminio tyrimo pradžios, bet kurios iš atvejo koordinavimo grupės šalių iniciatyva. Į grupės susitikimą galės būti kviečiami kitų institucijų, įstaigą ir organizacijų atstovai ar kiti asmenys pagal poreikį.

Tikimasi, kad įgyvendinant šį pakeitimą nukentėję vaikai bus geriau apsaugoti nuo neigiamo baudžiamojo proceso poveikio, didesnis dėmesys bus skirtas tinkamai vaiko teisių ir interesų apsaugai bei įgyvenimui.

Susitarimas taip pat buvo papildytas nuostatomis dėl institucijų reagavimo į vaiko dingimo atvejus, patikslinti terminai ir veiksmai dėl keitimosi informacija, siekiant sudaryti sąlygas kuo veiksmingesniam institucijų reagavimui bei pagalbos vaikui ir jo šeimai, kitiems asmenis teikimui.

Tarpinstitucinio bendradarbiavimo trūkumai įvairiose vaiko teisių apsaugos srityse – viena iš itin aktualių problemų, kuri identifikuojama Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos praktinėje veikloje. Poreikis stiprinti ir užtikrinti glaudesnį teisėsaugos ir vaiko teisių apsaugos institucijų (specialistų) bendradarbiavimą baudžiamajame procese buvo nustatytas ir 2022 ataskaitiniais metais.