[[#ex]]

Pasirūpinkime, kad vaikai žaistų saugiai

Artėjantis šventinis periodas - ne tik susikaupimo, bet ir džiugių akimirkų, dovanėlių laukimo metas, ypač mūsų mažiesiems. Norėtųsi, jog šventes lydėtų tik malonios staigmenos, todėl tėveliai turėtų atidžiau stebėti su naujomis kalėdinėmis dovanėlėmis susipažįstančius vaikučius. Žaislai turi būti saugia priemone žaisti, lavinti ir ugdyti pačius įvairiausius vaikų įgūdžius, tačiau siekiant užtikrinti vaikų saugumą, specialistai pataria laikytis tam tikrų rekomendacijų, atsargumo priemonių, kurios leistų sumažinti galimo nelaimingo atsitikimo ar pavojaus vaikams tikimybę. Taigi, dovanų gautą žaislą, ypač mažam vaikui, saugiau būtų duoti tik išpakuotą, tuo pačiu paaiškinant, kaip su juo žaisti. Be to, rekomenduojama įvertinti, ar jis neturi smulkių, lengvai nusiimančių ar lūžtančių detalių, ar nėra aštrių kampų, briaunų, atplaišų. Taip pat būtų tikslinga periodiškai patikrinti, ar neatsilaisvino žaislo smulkios detalės, ar tiesiog žaislas nesulūžo. Specialistai pataria, jog vaikams iki 3 metų saugiau žaisti vientisos formos žaisliukais, be jokių smulkių detalių arba įsitikinus, kad jos gerai pritvirtintos ir vaikas jų nepraris. Mažieji neturėtų žaisti su tokiais žaislais, kuriuose yra ne tik magnetų, bet ir baterijų. Tėveliai turėtų įvertinti, ar, tarkim, guminiai žaislai neskleidžia aštraus kvapo, prieš duodant juos vaikui patartina kelis kartus gerai nuplauti su muilu, o pliušinius žaislus reikėtų atidžiai apžiūrėti dėl siūlių, įvertinant, ar jos neprairusios, ar neiškris kamšalas, įsitikinti, ar žaislų skleidžiamas garsas (pvz., mobilių telefonų) ne per garsus vaikui.  

Taip pat rekomenduotina išsaugoti žaislo ženklinimo etiketę ir pirkimo kvitą, jog, esant įtarimams, jog žaislas nesaugus ir (ar) nekokybiškas, kreiptis į kompetentingas institucijas.

Malonių ir saugių švenčių!


Informacija dėl neįregistruoto vaiko sveikatos priežiūros paslaugų apimtie

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė atkreipia tėvų dėmesį, jog neįregistravus vaiko gimimo savivaldybės civilinės metrikacijos įstaigoje bei neturint vaiko gimimo liudijimo, vaikui gali būti teikiama tik būtinoji sveikatos priežiūros pagalba. Siekiant prirašyti gimusį vaiką prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, būtina pateikti gimimo įregistravimą pagrindžiantį dokumentą – vaiko gimimo liudijimą.

Svarbu pažymėti, jog vaiko gimimo registravimas yra prielaida tam tikros teisės įgyvendinimui, todėl tėvai, norėdami gauti tam tikras paslaugas (dokumentų išdavimo, gydymo ir pan.), prieš tai privalo įvykdyti atitinkamuose teisės aktuose nustatytus reikalavimus, pavyzdžiui, pateikti teisės aktuose nurodytus dokumentus, nagrinėjamu atveju – gimimo liudijimą.

Todėl gimus vaikui tėvų pareiga yra pasirūpinti reikiamais vaiko asmens tapatybės dokumentais (iš kurių pirmasis – vaiko gimimo liudijimas) bei užtikrinti, kad reikiamų dokumentų nebuvimas/delsimas kreipiantis dėl dokumentų išdavimo, nesudarytų prielaidų vaiko teisių, tarp jų – teisės į sveikatos priežiūros paslaugas, netinkamam įgyvendinimui.

Susipažinti su Vaiko teisių apsaugos kontrolierės pažyma galite čia.


Informacija tėvams, įtėviams, globėjams (rūpintojams)

Medicininės reabilitacijos paslaugos

Pagal naują, nuo 2011 m. įsigaliojusią Medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo tvarką, daugiau vaikų galės pasinaudoti reabilitacijos paslaugomis. 

 Svarbus naujos tvarkos akcentas - pacientų informavimas. Nuo šiol gydantis (šeimos) gydytojas privalo vienam iš vaiko tėvų ar atstovų pagal įstatymą ir (arba ) vaikui nuo 16 metų suteikti informaciją apie galimybę gauti reabilitacijos paslaugas ar pavienes nemedikamentinio gydymo procedūras. Apie suteiktą informaciją gydantis (šeimos) gydytojas pažymi medicininiuose dokumentuose, o vienas iš vaiko atstovų ir (arba) vaikas nuo 16 metų parašu patvirtina, jog tokią informaciją gavo. Jei reabilitacijos paslaugų atsisakoma, tokia informacija taip pat pažymima medicininiuose dokumentuose. Ar vaikui reikalingos reabilitacijos paslaugos ir kokias procedūras skirti, sprendžia gydytojas reabilitologas, todėl gydantysis gydytojas turėtų siųsti pacientą dėl konsultacijos. Atkreiptinas dėmesys, jog vaiko tėvams (ir kitiems įstatyminiams vaiko atstovams) turi būti suteikta visa informacija apie tam tikro profilio paslaugas teikiančias įstaigas, nes pacientas turi teisę ir galimybę pats priimti sprendimą, į kurią sveikatos priežiūros įstaigą jis ketina vykti gydytis. Valstybinės ligonių kasos interneto svetainės  www.vlk.lt  skyrelyje „Medicininė reabilitacija“) galima sužinoti, kuriose vaikų bei suaugusiųjų reabilitacijos įstaigose yra laisvų vietų, nurodomi jų adresai, telefonai, įstaigų teikiamos paslaugos.

Taip pat papildytas ligų, kuriomis sergantys vaikai siunčiami į reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigas, sąrašas. Pagal naują tvarką, vaikai iki 8 metų (anksčiau  - iki 7 metų) turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi slaugančio asmens. Vyresni vaikai galėtų būti lydimi slaugančio asmens, jei vaikui nustatytas neįgalumas arba gydytojų konsultacinė komisija nustatė, kad reikalinga slauga dėl adaptacijos ar elgesio sutrikimų, dėl sunkių centrinės ar periferinės nervų sistemos, atramos ir judamojo aparato pažeidimų, traumų, operacijų. Vaikai, kuriems diagnozuoti emocijų ir elgesio sutrikimai su agresija prieš save ir kitus, gydomi sveikatos priežiūros įstaigose, teikiančiose vaikų ir paauglių psichiatrijos paslaugas ir turinčiose licenciją teikti medicininės reabilitacijos paslaugas.

Nuo šiol, vadovaudamasis medicininės reabilitacijos įstaigos, teikusios reabilitacijos paslaugas antruoju etapu, rekomendacijomis, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, (esant indikacijų), kelis kartus per kalendorinius metus galės skirti pakartotinę ir palaikomąją reabilitaciją.

Vaikų sveikatos tikrinimo tvarka


Informacija sveikatos priežiūros specialistams

Turinio nėra


Tarptautinė konferencija „Odontologo vaidmuo vaiko teisių apsaugoje: geroji praktika"

2012 m. birželio 7 d. vyko tarptautinė konferencija „Odontologo vaidmuo vaiko teisių apsaugoje: geroji praktika“, organizuota Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos odontologų rūmais, Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komitetu, Norvegijos Karalystės ir Švedijos Karalystės ambasadomis.

Renginys buvo organizuotas, siekiant atkreipti dėmesį į odontologo vaidmenį, vietą ir atsakomybę vaiko teisių apsaugoje, sustiprinti Lietuvos odontologų kompetenciją šioje srityje bei paskatinti odontologų ir kompetentingų valstybės ir savivaldybių institucijų (savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyrių, policijos, prokuratūros) bendradarbiavimą, sprendžiant vaiko teisių apsaugos klausimus.

Galite susipažinti su konferencijos metu skaitytais pranešimais:

[[#ex]]